Bugun...


İBRAHİM HÜNDÜR

facebook-paylas
DERNEK İŞLERİ BOŞ İŞLER
Tarih: 20-03-2019 10:24:00 Güncelleme: 20-03-2019 10:24:00


Dernek faaliyetleri ile uğraşan bir çok kişinin en çok karşılaştığı cümleler arasında yer alır “Benim dernekle işim olmaz” “Dernek işleri boş işler” gibi net cümleler…

 

Peki hakikat böyle ise dernek faliyetlerinin yürümesi için zamanını, parasını, emeğini harcayanlar boş işlere mi harcıyorlar?

 

Bunu anlamak için Dernek nedir? sorusuna cevap aramakla başlayalım.

 

Dernek; eski Türkçe’den gelme ”terin” (derinmek) , dermek , toplamak manasına gelen bir kelimedir. Günümüzde kullanılan eş anlamlı kelimeler; düğün, dernek , cemiyet, toplanmak olarak bilinir.

 

Dernekler, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in buyurduğu “Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır” hadisine mazhar olmak için, gönüllülük esasına dayalı, topluma hizmette bayrak yarışının yapıldığı yerlerdir… 

 

Kimsenin şahsi mülkü veya aile mirası değil, topluma ait kurumlardır…

 

Yüzlerce değişik alanda faaliyet gösteren dernekler vardır.Bunların arasında özellikle çeşitli sebeplerden dolayı memleketi dışında ikamet eden insanlarımızın, kültürel ve ahlaki, milli ve dini değerlerini unutmamak, yaşamak ve yaşatmak için kurdukları dernekler vardır.Bu derneklerin nihayi hedefi toplumu toplum yapan kültürlerini korumaktır.

 

Kültür, diğer kuşaklardan günümüze ulaşan bir toplumsal mirastır. Şayet bu mirasa sahip çıkamazsak, gelecek kuşağa bırakacağımız, asimile olmuş tanımlanamayan Alt Kültür (ya da ikincil kültür) olacaktır.

 

Bir toplumu yok etmek için kültürünü yok etmek gerekir. Bizi biz yapan bin yıldan daha uzun zamandır tanımlanmamızı var olmamızı sağlayan kültürümüzü teknoloji çağı ile maalesef yok etmeyi asimile etmeyi başarıyorlar.

 

Her aile çocuğunun, kültürünü, milli, manevi ve ahlaki değerlerimizi öğrenerek büyümesini ister, hayırlı evlatlar yetiştirmek ister.

Bir toplumun geleceği, çocukların eğitiminden ;Çocukların eğitimi, ekonomik yeterlilikten; Ekonomik ve sosyal kalkınma ise toplumsal dayanışmadan ve kültürünü korumaktan geçer. 

 

Dernek, bir toplumun geleceğini şekillendirmede bu kadar etkin ise neden halen benim derneklerle işim olmaz, dernek işleri boş işler gibi cümleler ile karşılaşıyoruz?

Bunun iki nedeni olabilir, ya derneklerin içi boşaltılmış yada bu düşünceye sahip olanlar derneğin içini dolduramamış olmasıdır.

Hangi açıdan bakarsak bakalım, her iki açıdan da eksiklerimizin, hatalarımızın, bireysel çıkarların var olduğu açık açık görünüyor.

Durum böyle iken hayatta yaptığımız en kolay işi eleştirmeyi bir kenara bırakarak,başımızı kuma sokmadan, var olan sorunları doğru tanımlayarak, teslim aldığımız değerleri gelecek nesile değerini koruyarak teslim etmek zorundayız.

 

Dernek işleri boş işler diyerek sözümüzü bitirecek olursak; Boş zamanlar kişinin kendisine ailesine harcadığı zamanları olduğu için en değerli zamanlarıdır.İşte bu boş zamanlarımızı dernek için harcadığımızda gerçekten de dernek işleri boş işler, yani en hayırlı işler oluyor.

Benim dernekle işim olmaz terimini kullanmamıza, kullandırmamıza sebep olan özellikle Kars,Ardahan Iğdır özelinde Çıldır’ımızın dernekçiliğe bakışı, ve çözüm önerilerimi bir sonraki yazımda ele alacağım.Bu yazı 2047 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI