Bugun...


Sinan Karaçay

facebook-paylas
TAŞIMA OY İLE İKTİDAR OLUNMAZ
Tarih: 23-01-2019 15:50:00 Güncelleme: 23-01-2019 15:50:00


       Malum resmi adı ile Mahalli İdareler halk dilinde ise Yerel Seçimler olarak bildiğimiz seçimlere çok fazla zaman kalmadı. Hepimiz önce oturduğumuz mahalleyi yönetecek muhtarı ve azalarını, sonra ilçemizdeki belediye başkanlarımızı ile meclis üyelerimizi varsa Büyük Şehirde olanlarımız Büyükşehir Belediye Başkan ve meclis üyelerimizi seçeceğiz.

    İşte bu seçeceklerimiz aslında doğrudan hayatımıza dokunan idarecilerimiz, icra makamlarının başları olacak kişilerdir. Küçük yerlerde hemen, hemen herkes adayların hepsini tanır bilir hatta sorsanız şeceresini bile size sayabilirler. Büyük yerleşim yerlerinde ise durum daha farklı adaylar kendini anlatarak oy isterler.

      Esas olan ise o yerleşim bölgesinde yaşayanların bizzat kendi iradelerini sandığa yansıtmasını sağlamak ve herkesin kendi göbeğini kendinin kesmesine müsaade edilmesidir. Ancak her seçim döneminde yaşanan bir illegal uygulama var ki artık nerdeyse bu uygulama legal bir hal almış durumda. Seçimlerde aday olanlar büyük şehirlerde eş, dost, akraba ve ne kadar tanıdık var ise oturdukları yerlerden nüfus kayıtlarını aldırarak köylerine, kasabalarına taşıtmakta ve bu şekilde seçimlerde artı bir oy hanelerine yazdırmanın telaşına düşerler. Hatta bu illegal durum o kadar normalleşmiş ki gayesi insanına hizmet olan bazı STK´lar sosyal medyadan bu illegal durumun tesissisi için ücretsiz araç kaldırarak yardım ve yataklık ettiklerini çekinmeden ilan etmekteler. Oysa bu durum hem kanunen suç hem de ahlaken gayri ahlaki bir durumdur her kim yapıyorsa yapsın, neresinden bakılır ise bakılsın. Otobüsler tutulur insanlar köylerine taşınır yılda belki de bir hafta on beş gün tatil maksatlı geldikleri köylerinin muhtarını, azalarını, belediye başkanlarını ve meclis üyelerini seçip tekrar yaşadıkları memlekete dönüş yaparak görevlerini yapmanın verdiği huzur ile kaldıkları yerden hayatlarına devam ederler.

      Şöyle bir düşünün köyünüzde muhtarlık seçimini tek bir oy farkı belirliyor ve siz rakibinizin büyükşehirden getirdiği 2 kişinin kullandığı oy ile seçimi kaybettiniz. Ne Hissedersiniz? ​Biliyorum şimdi iktidar olan da, iktidara talip olanda ‘Bana Değil Sen Onlara Söyle ‘ diyecekler, sözüm üstüne alınan herkese ama herkese iktidar, muhalefet fark etmez. Yaşamadığınız yerlerin ve yaşamınızı sürdürdüğünüz yerlerin yönetiminin kaderleri ile oynayan bu illegal ve gayri vicdani uygulamayı yapmak o yörede yaşayanların iradelerine saygısızlık yapmış ve o oylar nedeni ile seçimi kaybedenlerin kul hakkına girmiş olmuyor musunuz? Empati yapın azıcık benim köyümde yaşadığım 365 günün 3-5 gününe şahit olan siz bir otobüse atlayıp geliyor turistik beleş bir gezi yapıyor sonra da oyunuzu verip benim kaderimi tayin edip evinize huzur içerisinde gidiyorsunuz. Köyde yaşayan ben ve sizin bana reva gördüğünüz Muhtarımız da İlçede bana seçtiğiniz Belediye Başkanımız ile kalıyoruz baş başa. Siz demokratik ve insani görevinizi yapmanın huzuru ile şehrinize dönüp gidiyorsunuz bende 5 sene sizin seçip benim başıma bıraktığınız idareciler ile yaşamaya mecbur kalıyorum.

   Hak bunun neresinde? Adalet bunun ne tarafında? Bunun adı sizce Demokrasi mi? Demokrasiyi taşınan iradeler değil düşünen iradeler ile ancak sağlayabilirsiniz aksi halde seyyar demokrasiler ortaya çıkar panayır gibi yılın belli zamanları gelip size uğrar sizlerde halk olmaktan çıkar panayır izleyicisi olursunuz. ,

Sinan KARAÇAY / İstanbulBu yazı 1631 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI